۰۲۵-۳۷۷۴۶۴۴۸ info@drrafighi.com

جدای از کاهش وزن، حفظ وزن در محدوده سالم؛برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی مجدد، بسیار اهمیت دارد.

در این قسمت چند روش موثر برای کنترل و نگهداری وزن مرور شده است:

 1. به اندازه خوردن غذاها:

بزرگترین فاکتور در کنترل وزن، اندازه گیری مقدار غذای مورد نیاز بدن و میزان چربی آن در هر وعده غذایی است. در این صورت همیشه به خوردن یک مقدار مشخص غذا عادت کرده و از خوردن بیشتر از آن مقدار که منجر به اضافه وزن می گردد،جلوگیری می شود.

 1. اندازه گیری روزانه وزن:

افرادی که روزانه وزن خود را اندازه گیری می کنند، دو برابر دیگران در کنترل وزن خود موفق هستند. به این ترتیب شما به محض افزایش وزن ، قادر به کنترل آن خواهید بود.

 1. مصرف لبنیات کم چرب:

افرادی که روزانه ۲ یا ۳ وعده لبنیات کم چرب مصرف می کنند،  نسبت به کسانی که یک وعده لبنیات می خورند در کنترل وزن خود موفق ترند.

# علاوه بر این که مصرف لبنیات به استحکام و سلامتی استخوان ها بویژه در زنان کمک می کند.

 1. پر کردن بشقاب با مقادیر مشخص غذا:

دقت کنید که نصف بشقاب شما باید با سبزیجات و بقیه آن با مقادیر مساوی غلات سبوس دار و مواد پروتئینی پر شود.

 1. اجتناب از تماشای زیاد تلویزیون:

افرادی که کمتر از ۱۰ ساعت در هفته تلویزیون تماشا می کنند، بیشتر از دیگران موفق به کنترل وزن خود می باشند.

# علاوه بر اینکه تماشای بیش از حد تلویزیون خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد.

 1. مصرف صبحانه:

خوردن یک صبحانه کامل همراه با میوه جات می تواند از خوردن میان وعده های مختلف در طول روز جلوگیری کرده و در نتیجه به کنترل وزن کمک کند.

 1. افزایش حجم عضلات:

هرچه بدن شما عضلانی تر باشد، سوخت و ساز یا متابولیسم آن بالاتر است. تحقیقات نشان می دهد که ماهیچه ها متابولیسم بالاتری نسبت به چربی ها دارند. بنابراین طبق یک برنامه ورزشی منظم، عضلات بدن خود را تقویت کنید.

 1. خوردن غذاهای پرکننده حجم معده:

بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که با خوردن مواد پرکننده حجم معده در وعده های غذایی خود، احساس سیری می کنند بیشتر از دیگران موفق به کاهش و کنترل وزن خود می باشند. این مواد غذایی شامل میوه جات و سبزیجات، غلات سبوس دار و پروتئین های بدون چربی است.

 1. اجتناب از وسوسه:

با داشتن کنترل بر روی رفتارهای خود، می توانید جلوی وسوسه های احتمالی را بگیرید. برای مثال با دیدن یک دسر خوشمزه وسوسه نمی شوید و به خوردن خود کنترل خواهید داشت.

 1. محاسبه میزان کالری دریافتی:

روش دیگر برای کنترل وزن ، محاسبه منظم کالری مصرفی روزانه است. بر اساس تحقیقات، زنانی که کمتر از ۱۸۰۰ کالری در روز دریافت می کنند، به خوبی می توانند وزن خود را کنترل کنند.

 1. برنامه ریزی برای وعده های غذایی:

همانطور که طبق یک رژیم غذایی خاص موفق به کاهش وزن شده اید، رژیم مناسب دیگری نیز برای کنترل وزن خود در نظر بگیرید و طبق یک برنامه غذایی تعیین شده، عمل نمایید.

 1. افزایش فعالیت فیزیکی:

هر فرد باید حداقل ۵ روز هفته ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشد و هر چه میزان این فعالیت بیشتر باشد افراد می توانند وزن خود را بهتر کنترل نمایند. بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی روزانه، بهترین روش برای کنترل وزن است.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این متن را به اشتراک بگذارید